top of page

ZAPRASZAMY DO POWIATU CHOJNICKIEGO

 
 
 
 

Stolica: Chojnice

Utworzony: rok 1999

Ludność: ok. 98.000

Ci, którzy najbardziej ze wszystkiego lubią piękno przyrody, lśniące jeziora, tajemnicze bory, ale również zabytki, kulturę i wakacyjne szaleństwa, powinni niezwłocznie wybrać się na zwiedzanie powiatu chojnickiego. Znajduje się on na terenie Borów Tucholskich, Pojezierza Krajeńskiego oraz Równiny Charzykowskiej i pod 

względem krajobrazowym jest wyjątkowo zróżnicowany. Park Narodowy Bory Tucholskie, niezwykłe wsie: Charzykowy, Swornegacie, Funka i Bachorze, a także wyłuszczarnia nasion w Klosowie i zamek w Człuchowie, to tylko kilka spośród wielu interesujących cudów tego powiatu.

Przybywajcie do powiatu chojnickiego!
Gwarantujemy, że zaniemówicie z wrażenia.

Ambasadorki Kultury z tego powiatu:
 

milewska bogumiła
miszczyk danuta
trabszo ewa

Co warto zobaczyć?

 • Park Narodowy Bory Tucholskie

Jest obecnie największym skupiskiem borów sosnowych w Polsce. Znaleźć w nim jednak można również niezwykłe pomniki przyrody w postaci rozłożystych dębów pamiętających jeszcze dawne czasy. Przykładem takiego zabytkowego drzewa jest Dąb Bartuś. Rośnie on w sercu borów pomiędzy jeziorami Płęsno i Kacze Oko.

 • Wieś Charzykowy znajdująca się koło Chojnic

To centrum wodnych atrakcji powiatu. Charzykowy mogą pochwalić się najstarszym w Polsce klubem żeglarskim ChKŻ (Chojnicki Klub Żeglarski). Otwarto go w roku 1922 i działa do dziś.

 • Dworek Szlachecki w Czartołomiu

nieopodal Chojnic. Pochodzi z początków XVIII wieku.

 • Wyłuszczarnia Nasion w Klosnowie

Na skraju Borów Tucholskich leży miejscowość Klosnowo z niezwykłym zabytkiem, którym jest wyłuszczarnia nasion. Założona została przez Niemców w roku 1913. Była wtedy największym i najnowocześniejszym zakładem tego typu w Europie.

 • Kamienne Kręgi w Odrach

Stare cmentarzysko plemion przybyłych ze Skandynawii.​

lornetka.png
 • Monumentalny kościół oraz muzeum Chata Kaszubska w Brusach.

 • Muzeum

Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich

 • Kasztelania Raciąż

stare grodzisko Raciąż, od którego nazwę wzięła pobliska wioska, pochodzi z XII wieku.

 • Zamek Krzyżacki w Człuchowie

 Człuchów jest niewielkim, ale bardzo starym miasteczkiem. Wzmianki o nim można znaleźć w zapisach z XII wieku. W średniowieczu stał tu potężny zamek, w którym urzędował komtur krzyżacki Konrad V von Jungingen. Do czasów obecnych dotrwała wieża i podziemia. Kilka lat temu dobudowano jedno ze skrzydeł i stworzono w nim muzeum poświęcone dziejom miasta i okolic.

Dla miłośników kultury, sportu i rekreacji

 • Chojnickie Centrum Kultury – to najważniejszy ośrodek wydarzeń kulturalnych nie tylko Chojnic, ale całej południowo-zachodniej części województwa pomorskiego. Połączone z kinem jest centralnym ośrodkiem wszelkich wydarzeń kulturalno – artystycznych w Chojnicach. W ChCK odbywają się także koncerty muzyki rozrywkowej, poważnej, a także regularne zajęcia z nauki śpiewu czy gry na instrumentach. Przy ChCK działa kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki”, Big Band, zespoły muzyczne Ex-trema i Wookman, Orkiestra Dęta oraz chór seniora Astry. W ChCK można się także rozwijać w obrębie teatru, tańca, czy plastyki.

miłośnik.png

Znane, sławne, podziwiane

mownica.png
 • Irmina Mrózek Gliszczynska (ur. 1992)

Żeglarka startująca w klasie 470, mistrzyni świata (2017), mistrzyni i reprezentantka Polski.

 • Grażyna Przybylska-Wendt (1935-2020)

Lekarka, działaczka opozycji w PRL, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w 1981.

 • Elisabeth Boehm Ronget (1886-1962)

Niemiecka malarka.

Zapraszamy i zachęcamy do odwiedzin tego wspaniałego powiatu. Jak widzicie, każdy znajdzie tam dla siebie coś ciekawego.

 

Więcej szczegółów i informacji dotyczących ofert i atrakcji związanych z powiatem wejherowskim znajdziecie na podanych przez nas stronach:

@

telefon.png

52 39 66 501

Powiat:

 • Facebook
logo www.png

Stolica:

 • Facebook
logo www.png

Do zobaczenia
na ziemi chojnickiej!!!

 
 
 
logo-01.png
bottom of page