top of page

ZAPRASZAMY DO POWIATU WEJHEROWSKIEGO

 
 
 

Stolica: Wejherowo

Utworzony: rok 1999

Ludność: ok. 214.000

Dla każdego, kto jest ciekawy świata, interesuje się dworami polskimi, lubi niezwykłe miejsca i interesujące zabytki, odwiedzenie powiatu wejherowskiego będzie niezapomnianym wrażeniem.

Przybywajcie do powiatu wejherowskiego!

Każdy znajdzie w nim coś wyjątkowego i ciekawego.

Co warto zobaczyć?

 
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Gromadzone są tu kaszubskie i pomorskie zabytki piśmiennicze i muzyczne, a także literatura, prasa, rękopisy, kartografia, numizmaty, grafika, dokumenty życia społecznego i materiały etnograficzne. Wśród białych kruków znajdują się dokumenty z autografami rodów Wejherów, a nawet opublikowane w 1657 r. kazanie wygłoszone na pogrzebie założyciela miasta Jakuba Wejhera. Muzeum koordynuje i organizuje spotkania z twórcami i działaczami regionalnymi, konferencje, konkursy literackie, koncerty, promocje książek itp. Ciekawe są zbiory instrumentów ludowych, wśród których szczególne wrażenie wywierają ozdobne diabelskie skrzypce.

 

  • Dwory i pałace powiatu wejherowskiego: w Godętowie, Salinie, Zwartowie, Wejherowie, Ciekocinku, Borkowie, Starbieninie, Gościęcinie, Bychowie, Gościcinie.

  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Wejherowie.

Zainteresowaniem cieszą się m.in. wyroby rękodzielnicze: ozdoby choinkowe i dekoracje świąteczne, biżuteria, ceramika z Bolesławca oraz skórzane wyroby galanteryjne. Do tego swojskie pieczywo na zakwasie, wędliny, ryby, świąteczne wypieki, w tym pierniki, a także sery, miody, orzechy, zioła i przyprawy.

lornetka.png
  • Niezwykła pielgrzymka po Kaszubach.

Społeczność lokalna w tradycyjnych kaszubskich strojach przechodzi z kaplicy pw. św. Augustyna w Nadolu na przystań, skąd w łodziach, kajakach, rowerami wodnymi, przyozdobionymi kwiatami, przepływa na drugi brzeg Jeziora Żarnowieckiego.

  • Kalwaria Wejherowska.

Droga Krzyżowa i inscenizacja Męki Pańskiej, a także odpusty i inne nabożeństwa odbywają się na wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej. Drogi Krzyżowe odprawiane są na kalwarii w każdy piątek Wielkiego Postu. Ich ukoronowaniem jest Misterium Męki Pańskiej, z roku na rok przyciągające coraz więcej wiernych. Przygotowuje je grupa teatralna Misternicy Kaszubscy z Wejherowskiego Centrum Kultury.

Dla miłośników kultury, sportu i rekreacji

  • Wejherowskie Centrum Kultury.

W tym miejscu odbywają się zajęcia taneczne, plastyczne, muzyczne, wokalne, teatralne, fotograficzne i sportowe, a także z zakresu ceramiki, animacji filmowej i robotyki. W efekcie powstają samodzielne produkcje, pokazy i koncerty, na które bilety rozchodzą się w mgnieniu oka.

  • Biblioteka i Centrum Kultury Gminy Wejherowo w Gościcinie. 

Prowadzone są tu zajęcia rzeźbiarskie, malarskie, taneczne, ceramiczne, fotograficzne, działa Bałtyckie Stowarzyszenie Marynistów „Mare Nostrum”, Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów, Stowarzyszenie „Szansa dla Nas”, Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo, zespół Kaszëbsczi Psote, grupa teatralna Zbierańce. W ramach Laboratorium Kaszubskiej Tradycji organizowano tu warsztaty wikliniarsko-plecionkarskie, papieru czerpanego, kultywujące kuchnię kaszubską, malowania na szkle, filcowania, prelekcje przybliżające tradycje kaszubskie, haftu i koronkarstwa kaszubskiego.

  • Miejski Dom Kultury w Redzie.

  • Miejski Dom Kultury w Rumi.

miłośnik.png

Znane, sławne, podziwiane

  • Dorota Masłowska (ur. 1983)

Pisarka dramaturgistka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka, producentka muzyczna i laureatka Nagrody Literackiej Nike (2006) za powieść „Paw królowej”.

  • Kinga Baranowska (ur. 1975)

Podróżniczka, alpinistka. Pierwsza Polka na ośmiotysięcznikach Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze.

  • Marta Jeschke (ur. 1986)

Lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich. Jest m.in. brązową medalistką Mistrzostw Europy w sztafecie 4x100m (Barcelona 2010 i Helsinki 2012)

  • Regina Osowicka (ur. 1932, zm. 2014)

Publicystka, działaczka regionalna, popularyzatorka wiedzy o zbrodni w Piaśnicy. Autorka m.in. „Bedekera wejherowskiego”. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz za wybitne zasługi w działalności na rzecz kultury polskiej i zachowania dziedzictwa kulturowego, za szczególne osiągnięcia w pracy oświatowej i społecznej – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

mownica.png

Zapraszamy i zachęcamy do odwiedzin tego wspaniałego powiatu. Jak widzicie, każdy znajdzie tam dla siebie coś ciekawego.

 

Więcej szczegółów i informacji dotyczących ofert i atrakcji związanych z powiatem wejherowskim znajdziecie na podanych przez nas stronach:

Powiat:

  • Facebook
  • Instagram
logo www.png

Stolica:

  • Facebook
  • Instagram
logo www.png

Do zobaczenia
na ziemi wejherowskiej!!!

logo-01.png
bottom of page