Ambasadorki z pomorskich powiatów

Ambasadorki
Kultury Pomorza 2021

Konkurs skierowany był do autorek, artystek i animatorek, które ukończyły 18 lat i zamieszkiwały wsie oraz miasta poniżej 50 tys. mieszkańców położone na terenie województwa pomorskiego, a ich aktywność wzbogacała kulturę regionu. W konkursie  mogły wziąć udział kobiety zajmujące się działalnością artystyczną zarówno społecznie, jak i zawodowo.

ento_ilustracja_zestaw-06.png

Nasze Ambasadorki z 2021 roku są laureatkami w kategoriach :

ikona_literatura_typo-01-01.png
ikona_teatrifilm_typo-01.png
ikona_muzyka_typo-01.png
ikona_taniec_typo-01-01.png
ikona_sztukiplastyczne_typo-01.png
ikona_rękodzieło_typo-01.png

B

H

N

S

C

I

O

K

T

Tomaczkowska

Alicja

D

U

P

F

L

M

W

G

Z

R

224226962_369569081425748_5626551303732045536_n_optimized.jpg

Do największych osiągnięć Elżbiety Brzeskiej należą: projekt okładki do książki “Rodzina Rodzinie”, renowacja figur sakralnych i drogi krzyżowej w kościele parafialnym w Kiełpinie czy ukończenie kursu ikonopisania na KUL-u w Wieżycy. Wyróżnia ją otwartość na nowe wyzwania, kreatywność oraz umiejętność znajdowania czasu dla siebie i innych.

Największym marzeniem Elżbiety jest dostrzeżenie wielkości w małych rzeczach oraz sztuka cierpliwości, wytrwałości oraz nadziei.

ikona_rekodzielo_znak-01.png
ec94f098-cf51-4488-b9a8-43859d2e2ff8_optimized.jpg

Bogumiła Bednarek to przedstawicielka
Kościerzyny w kategorii rękodzieła i sztuki
użytkowej oraz sztuk plastycznych.

Nazwa profesji, którą zajmuje się Bogumiła to… bibułkarstwo! Tworzeniem kwiatów z bibuły zajmuje się od dziecka. Zainteresowania przełożyła na pracę w Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach, gdzie doskonaliła swoje umiejętności. Obecnie prowadzi własną Kaszubską Galerię Edukacyjną i współpracuje w wieloma instytucjami. Swoje umiejętności prezentuje w kraju i poza jego granicami.

Prace Bogumiły zdobią wiele miejsc w kraju, a szczególnie na Pomorzu np. Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Swój kunszt miała okazję przedstawić w Niemczech, Rosji a także w Chinach na targach PolExpo w Szanghaju, gdzie reprezentując Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Muzeum przyczyniła się 

ikona_rekodzielo_znak-01.png
logo www.png

do zdobycia miana najbardziej popularnego stoiska na targach. Pomimo tak wielu sukcesów za granicą, inspiracją do tworzenia dzieł nadal jest rodzima natura. Idolem w tworzeniu i propagowaniu sztuki kaszubskiej jest Teodora Gulgowska - założycielka Muzeum Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie przez wiele lat Bogumiła pracowała jako przewodnik oraz opiekun wystawy. Przygoda z papierowymi kwiatami rozpoczęła się również na Kaszubach u cioci, która otworzyła przed nią świat kolorów i niezrównanych możliwości.W przyszłości artystce marzy się udział w międzynarodowej wystawie prac rękodzielników, także podróże, które wnoszą w jej życie wiele radości oraz dają możliwość poznania inspirujących ludzi.

IMG_20190528_153052.jpg

Emilia Babczyńska to Ambasadorka z gminy Wejherowo

realizująca się w dziedzinie rękodzieła i sztuki użytkowej.

 

Jej pasja do dziewiarstwa na drutach i szydełkach narodziła się zaraz po narodzinach jej dwóch córek, kiedy to chciała wykonać własnoręcznie dekoracje do ich pokoju. Wraz z realizacja projektów pojawiały się nowe pomysły, a ich autorka zachęcona dużym zainteresowaniem i licznymi komplementami postanowiła rozwijać swoją pasję, która z czasem przerodziła się w działalność gospodarczą.

 

Produkty BABEMi są produktami "dopieszczonymi" i idealnie równymi. Stara się, aby szwy były ukryte na tyle, ile jest to możliwe.

Dzięki swojemu rzemiosłu zajęła II miejsce w VI edycji konkursu “Bursztynówka 2019” w kategorii produkt rękodzielniczy organizowanym przez Lokalną Grupę działania Stowarzyszenie Bursztynowy Pasaż. Obecnie jest w trakcie tworzenia sklepu internetowego “babemi.pl”, przez który będzie można kupować produkty Emilii.

 

Jej marzeniem jest pracować w zawodzie, który kocha - “Rób to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia.”