top of page

ZAPRASZAMY DO POWIATU SŁUPSKIEGO

 
 
 

Stolica: Słupsk

Utworzony: rok 1999

Ludność: ok. 99.000

Miłośników muzyki rockowej, elektrowni wodnych, ciekawych wydarzeń i festiwali zachęcamy do odwiedzenia powiatu słupskiego. Szlak najstarszych elektrowni wodnych, Festiwal Legend Rocka w Dolinie 

Charlotty i Mistrzostwa Polski w zbieraniu grzybów, to tylko kilka z wielu atrakcji czekających na Was w tym powiecie.

Przybywajcie do powiatu słupskiego!
Ilość atrakcji, miejsc i ciekawostek zadziwi Was z pewnością!

Ambasadorki Kultury z tego powiatu:
 

Co warto zobaczyć?

  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

jest określane mianem najnowocześniejszego muzeum skansenowskiego w kraju. Pośród zrekonstruowanych i odrestaurowanych budynków gospodarczych z XIX i XX wieku obejrzeć można zagrody chłopa, dawną kuźnię, dom chlebowy, czy lodownię. W kilku obiektach umieszczone są multimedialne wystawy poświęcone historii i kulturze wiejskiej Pomorzan. Cyklicznym imprezom towarzyszą pokazy tkactwa, przędzenia, młócenia zboża i warzenia piwa.

  • Pałac w Warcinie położony niedaleko Kępic

Był kiedyś ulubioną rezydencją niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka. Warto odwiedzić oryginalnie zachowaną salę kominkową (niegdyś gabinet Bismarcka), salę myśliwską i białą.

  • Dolina Charlotty

Znana jest w całej Europie z organizacji Festiwalu Legend Rocka. W kompleksie znajduje się hotel SPA, pensjonat „Żelazna Podkowa” i „Rybaczówka”, gościniec położone na wysepkach jeziora Zamełowskiego, a także amfiteatr, park linowy, wioska mongolska, stadnina koni i ogród zoologiczny.​

lornetka.png
  • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Powstało w trosce o ratowanie kultury materialnej Słowińców. Można je zwiedzać cały rok, jednak podczas jednej z licznych imprez folklorystycznych „Czarnego Wesela”, podziwiać można nie tylko wyjątkową architekturę starych zagród i chałup, ale również zapoznać się z pomorską kuchnią, kulturą i obyczajami Słowińców.

  • Szlak Najstarszych Elektrowni Wodnych

wiedzie przez elektrownie wodne położone na rzekach Słupi, Łupawie i Wieprzy. Spośród pięciu elektrowni dostępnych do zwiedzania w dorzeczu Słupi, najciekawszą jest elektrownia w Gałąźni Małej.

Dla miłośników kultury, sportu i rekreacji

  • Powiatowe Święto Plonów,

czyli Dożynki to jedna z najważniejszych powiatowych imprez, która corocznie gromadzi setki gości zainteresowanych wspólną zabawą.

  • Pokopki

ta impreza jesienna organizowana w Karzniczce w gminie Damnica to prawdziwe powiatowe święto ziemniaka. Cieszy się coraz większą popularnością ze względu na szansę uzupełnienia zapasów spiżarni tuż przed zimą. Każdego roku podczas Pokopków można spróbować wyśmienitych ziemniaczanych potraw, obejrzeć pokazy konkursów kulinarnych, a także cieszyć się występami artystycznych zespołów ludowych.

  • Festiwal Zespołów Folklorystycznych

 organizowany jest od 2017 r. i przyciąga coraz więcej widzów. Celem imprezy jest upowszechnienie i utrwalanie wśród mieszkańców powiatu słupskiego i Słupska wiedzy oraz umiejętności muzycznych i tanecznych.

miłośnik.png
  • Mistrzostwa Polski w Zbieraniu Grzybów w Korzybiu

Polegają na zgromadzeniu w swoim koszyku jak największej ilości grzybów określonych gatunków w ciągu trzech godzin. Oceny zebranych grzybów oraz wszelkich pomiarów dokonuje specjalna komisja.

  • Dożynki rybne

To prawdziwe święto Ustki i ludzi związanych z morzem. Pomiędzy licznymi stoiskami, na których można zaopatrzyć się w ryby lub przetwory, odbywają się animacje i występy.

  • Festiwal Legend Rocka

 Ten zorganizowany z rozmachem festiwal odbywa się w Dolinie Charlotty, w jednym z największych polskich naturalnych amfiteatrów, który jest w stanie pomieścić nawet 10 000 osób. Pierwsza impreza miała miejsce w 2007 roku i od samego początku ściągała do naszego regionu największe gwiazdy. Na Festiwalu wystąpili między innymi: Carlos Santana, Bob Dylan, Robert Plant, Deep Purple, John Fogerty, Foreigner, Status Quo, Ray Manzarek & Robby Krieger of The Doors, Korn, Bryan Ferry, Billy Idol, Marillion, Los Lobos, Bonny Tyler i wiele innych gwiazd muzyki rockowej.

  • Warto zajrzeć też do ośrodków kultury:

Domu Kultury w Ustce, Słupskiego Ośrodka Kultury, Gminnego Ośrodka Kultury w Smołdzinie, Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku, Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk, Gminnego Ośrodka Kultury w Dębnicy.

Znane, sławne, podziwiane

  • Marta Markiewicz, występująca pod pseudonimem artystycznym Sarsa, (ur. 1989)

Piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka.

  • Marcelina Klaudia Witek (ur. 1995)

Lekkoatletka specjalizująca się w rzucie oszczepem.

  • Natasza Caban (ur. 1977)

Żeglarka. Opłynęła samotnie Ziemię.

  • Magdalena Lamparska (ur. 1988) 

Aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna.

mownica.png

Zapraszamy i zachęcamy do odwiedzin tego wspaniałego powiatu. Jak widzicie, każdy znajdzie tam dla siebie coś ciekawego.

 

Więcej szczegółów i informacji dotyczących ofert i atrakcji związanych z powiatem wejherowskim znajdziecie na podanych przez nas stronach:

@

telefon.png

+48 59 841-85-00

Powiat:

  • Facebook
logo www.png

Stolica:

  • Facebook
  • Instagram
logo www.png

Do zobaczenia
na ziemi słupskiej!!!

 
logo-01.png
bottom of page