top of page

ZAPRASZAMY DO POWIATU LĘBORSKIEGO

 
 
 
 
 
 

Stolica: Lębork

Utworzony: rok 1999

Ludność: ok. 66.000

Jeśli ktoś lubi zwiedzać zamki, fascynują go mury obronne, baszty i w ogóle historia, powinien koniecznie odwiedzić powiat lęborski. Zamek krzyżacki, średniowieczne mury obronne miasta, Ratusz i Sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła to tylko kilka spośród wielu wspaniałości tego powiatu.

Przybywajcie do powiatu lęborskiego!
Różnorodność zabytków zadziwi Was z pewnością!

Ambasadorki Kultury z tego powiatu:
 

Co warto zobaczyć?

  • Sanktuarium św. Jakuba Apostoła

To jeden z najstarszych, a zarazem najcenniejszych, bo zachowanych w pierwotnym stylu, zabytków miasta. Świątynia ta powstała jako budowla obronna około 1345 roku.
 

  • Muzeum w Lęborku  

Muzeum posiada bogate zbiory archeologiczne odkryte na tych terenach, a także zbiory historyczne, numizmatyczne, wytwory sztuki ludowej, dzieła lokalnych artystów. W Galerii „Strome Schody” na najwyższej kondygnacji budynku prezentowane są wystawy czasowe o różnorodnej tematyce.
 

  • Mury obronne

Lębork jest jednym z niewielu miast na Pomorzu, które posiada dobrze zachowane średniowieczne mury obronne. Ich wznoszenie rozpoczęto w 1341 roku, a zakończono około 1363. Ich całkowita długość wynosiła 1220 metrów. Fortyfikacje posiadały 32 baszty i półbaszty, w tym baszty narożne, dwie bramy: Gdańską i Słupską oraz dwie furty.

lornetka.png
  • Baszta Bluszczowa

Cennym, bo zachowanym w pierwotnym stylu zabytkiem miasta jest baszta narożna zwana Basztą Bluszczową i będąca integralną częścią miejskich murów obronnych. Zbudowana została w czasie wznoszenia miejskich fortyfikacji, czyli około 1363 roku. Jej nazwa wywodzi się stąd, że porastał ją gęsty bluszcz.
 

  • Zamek Krzyżacki

Do najstarszych zabytków Lęborka należy również część zamku krzyżackiego wzniesionego w południowo wschodnim narożniku miasta. Zamek istniał już w 1363 roku i był siedzibą Dytrycha von Loupheima – pierwszego krzyżackiego wójta Lęborka, który rozpoczął długi okres funkcjonowania wójtostwa lęborskiego podległego komtorii gdańskiej. Zachowany do dzisiaj budynek to dom zakonny w ówczesnym państwie krzyżackim.
 

  • Młyn i tzw. Dom Młynarza

W obrębie dawnego przedzamcza znajduje się młyn z XIV-XV wieku, tzw. Dom Młynarza z XIX wieku, spichlerz solny z XVI wieku (obecnie siedziba zboru zielonoświątkowców).
 

  • Ratusz Miejski

Wybudowany został w 1900 roku w stylu neogotyckim. Głównym, reprezentacyjnym pomieszczeniem Ratusza jest Sala Rajców, której okna zdobią witraże z wizerunkami herbów miejscowej szlachty. Witraże znajdują się także w klatce schodowej ratusza.
 

  • Festyny w gminie Nowa Wieś Lęborska.
     

  • Aktywna Akademia Seniora w Lęborku.
     

  • Spektakle Teatru Tańca „Jeszcze Pięć Minut”

Dla miłośników kultury, sportu i rekreacji

 
  • Działalność Lęborskiego Centrum Kultury oraz zaprzyjaźnionych stowarzyszeń w ramach Stacji Kultura

Teatr Tańca „Jeszcze Pięć Minut”, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”, Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, szkoła gitary, szkoła wokalu, grupa perkusyjna TREMOLO, lęborskie koło PTTK, Lęborskie Bractwo Historyczne, Stowarzyszenie EDUQ, Regionalne Centrum Młodzieży, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Lęborski Klub Fotograficzny 

Znane, sławne, podziwiane

  • Anna Potocka-Hoser

Polska psycholog i socjolog.
 

  • Anna Sobolewska

Polska działaczka społeczna, biolożka i pedagog związana z Lęborkiem. Wieloletnia aktywistka Ligi Kobiet, delegatka na VIII Nadzwyczajny Krajowy Zjazd tej organizacji w Warszawie (1981).
 

  • Alicja Szastyńska-Siemion

Profesor w Zakładzie Filologii Greckiej Instytutu Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk. Wybitna znawczyni starożytności i mitologii.
 

  • Elżbieta Kal  

Polska historyk sztuki, specjalizująca się w sztuce nowoczesnej; muzealnik; nauczyciel akademicki związana z Akademią Pomorską w Słupsku.

mownica.png

Zapraszamy i zachęcamy do odwiedzin tego wspaniałego powiatu. Jak widzicie, każdy znajdzie tam dla siebie coś ciekawego.

 

Więcej szczegółów i informacji dotyczących ofert i atrakcji związanych z powiatem lęborskim znajdziecie na podanych przez nas stronach:

@

telefon.png

59 8632 825

Powiat:

  • Facebook
logo www.png

Stolica:

  • Facebook
  • Instagram
logo www.png

Do zobaczenia
na ziemi lęborskiej!!

 
 
 
 
 
logo-01.png
bottom of page