top of page

Walburg Urszula


Jestem adiunktem muzealnym w Muzeum w Lęborku, absolwentką studiów licencjackich z zakresu filologii polskiej oraz magistrem kulturoznawstwa. W Muzeum pracuję od 2006 roku jako etnograf.


Podczas swojej pracy zawodowej stworzyłam kilkanaście wystaw etnograficznych. Współrealizowałam międzynarodowe projekty w ramach programów unijnych, m.in. Program Kultura 2007-2013 - Childhood. Remains and heritage. Jestem autorką hipotezy o wtórnej tożsamości kaszubskiej w powiecie lęborskim, którą da się zaobserwować poprzez wzrost zainteresowania językiem oraz szeroko pojętą kulturą ludową Kaszub potomków napływowych mieszkańców tego powiatu. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Gdańsku oraz Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego.


Prywatnie moje zainteresowania pokrywają się w dużej mierze z wykonywanym zawodem. Zgłębiam tajniki tańca ludowego oraz motywów łączenia wierzeń ludowych z religią chrześcijańską, a także korelacji treści etnograficznych z nowoczesnym wzornictwem. Moją pasją jest praca z dziećmi i młodzieżą. Ostatnim projektem, który zrealizowałam z młodzieżą były warsztaty online dotyczące dziennikarstwa oraz bezpieczeństwa w Internecie.


Prowadzę zajęcia edukacyjne oraz warsztatowe dotyczące polskiej kultury ludowej. Każdy z uczestników moich zajęć wie „dlaczego flądra ma krzywy pyszczek”, zna historię wycinanki ludowej i bezbłędnie potrafi zaśpiewać „kaszubskie nuty”. Od kilku lat jestem tancerką ZPiT „Ziemia Lęborska” z którym promuję „Błękitną Krainę” zarówno w Polsce, jak i za granicą.POWIAT LĘBORSKI
logo-01.png
bottom of page