top of page

Szomborg Bogumiła


Mieszkanka Władysławowa, rodowita Kaszubka. W moim domu rodzinnym haft kaszubski i rękodzieło było zajęciem naturalnym. Piętnaście lat temu wyszyłyśmy z siostrą pierwsze krawaty na festyn parafialny. Prace bardzo się spodobały i stały się początkiem pasji, którą aktywnie realizuję w każdej wolnej chwili.


Z pomocą wnuczki założyłyśmy stronę na facebooku "Kaszebe Handmade" aby pokazać haft kaszubski oraz prezentować swoje prace. Biorę udział w wielu festynach, lokalnych wydarzeniach i promuję haft Kaszubski wśród mieszkańców, ale również wczasowiczów chętnie odwiedzających rejon Władysławowa i okolic. Staram się pokazać piękno naszego haftu, a w pracy cenię sobie dokładność i ścisłe odwzorowanie kolorów haftu puckiego oraz motywów kaszubskich.


Haftuję motywy oparte na szablonach szkoły puckiej, a także tworzę indywidualne wzory z zachowaniem kanonów tejże szkoły. Ponadto otrzymałam kilka projektów haftu od Pana Edmunda Szymikowskiego, wybitnego znawcy haftu kaszubskiego.


Dokładam wszelkich starań aby kultura i haft kaszubski nadal się rozwijały i nie były zapomniane wśród młodych. Haftuję głównie na ubraniach (bluzki, koszule, sukienki, krawaty, chusty itd.) i tekstyliach (serwety, torby, torebki, buty, akcesoria), ale zdarzają się nawet suknie ślubne czy stuły dla księży.POWIAT PUCKI
留言


logo-01.png
bottom of page