top of page

Szmołda Karolina


Od dziecka kontakt z literaturą był dla mnie bardzo ważny, ponieważ sama pisałam wiersze lub opowiadania. Najpierw do szuflady, a potem w szkole średniej z pomocą przyjaciół i nauczycieli organizowałam swoje wieczorki poetyckie w Kartuzach. Korespondowałam między innymi z ks. Janem Twardowskim, który ciepłymi słowami zachęcał do dalszego rozwoju.


Przez okres studiów te tematy nadal były mi bliskie. Tytuły moich prac dyplomowych brzmiały: Poznawcza funkcja języka poetyckiego oraz Płeć poezji. Problematyka gender na przykładzie poezji Haliny Poświatowskiej. Kiedy na jakiś czas zajęłam się w swoim życiu czymś innym, wewnętrznie czułam jednak, że zagrzebuję talent. Dlatego w 2016 roku założyłam w Somoninie Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych, który działa przy gminnej bibliotece do tej pory.


Później postanowiłam stworzyć także ofertę wydarzeń promujących literaturę dla dzieci. Największym motywatorem w tym zakresie była dla mnie moja córka Amelia, której chciałam przekazać pasję do literatury. Tak zrodził się pomysł w 2019 roku na Akademię Mirabelek, czyli weekendową szkołę dla dzieci wokół książki o tym samym tytule. Jej edycje były kontynuowane jeszcze w latach 2020-2021.


Aktualnie organizuję wydarzenia już dla wszystkich grup odbiorców. Literaturę można powiązać z każdym tematem w naszym życiu.POWIAT KARTUSKI
logo-01.png
bottom of page