top of page

Kurowska-Susdorf Aleksandra


Jestem dowodem na to, że można kochać swoją małą ojczyznę bezgranicznie.


Na co dzień staram się swoją działalnością wzbogacać kulturę regionu. Opowiadam o Pomorzu na arenie międzynarodowej w języku angielskim i niemieckim. Piszę artykuły naukowe o Kaszubach, bajki dla dzieci, tworzę materiały edukacyjne. Jestem autorką książki „Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych” PWN, 2019. Nagrywam podcasty, piszę recenzje, wspieram lokalne ośrodki kultury w nawiązywaniu kontaktów z Kaszubami zza oceanu i tworzeniu wystaw, organizacji koncertów oraz innych wydarzeń promujących kulturę Pomorza.


Z zamiłowania jestem tanatolożką, opowiadam o kaszubskich rytuałach pogrzebowych, piszę o Pustej Nocy, twórczej roli miejsca, w którym żyjemy i o wielkiej wadze naszych korzeni, gdy mowa o tożsamości. Uczę jak wykorzystywać ludowe zwyczaje i wierzenia w edukacji o śmierci. Prowadzę warsztaty oraz wykłady na tematy związane z historią lokalną, pedagogiką pamięci i miejsca. Zależy mi na budowaniu wspólnoty, która chce świadomie i aktywnie partycypować w życiu społecznym, badać swoje korzenie i historię przodków.


Jestem licencjonowanym przewodnikiem po Trójmieście, Kaszubach i Muzeum KL Stutthof oraz członkiem Polish American Historical Association, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Instytutu Kaszubskiego oraz Instytutu Dobrej Śmierci.


Marzę, aby każdy z nas był dumnym Ambasadorem swojej małej ojczyzny, wiedział jaka jest historia jego rodziny i społeczności lokalnej.POWIAT WEJHEROWSKI


2 komentarze
logo-01.png
bottom of page