top of page

Janca-Brzozowska Róża


Nazywam się Róża Janca-Brzozowska, urodziłam się 9.04.1939 r. w Pucku w rodzinie lekarza Izydora Jancy (spoczywa w Katyniu) i Edelgardy z d. Herrmann. II wojnę świat. przeżyłyśmy u rodziców Mamy w Starogardzie. Tu ukończyłam szkołę podstawową, w 1956 r. zdałam maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica.


Studia ukończyłam na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gd. Pracowałam w Gdańsku w ZOUE "Elmor", na Politechnice Gd., w ZBSE "Elbud". Tu działałam w Związku Zawodowym Energetyków potem w Solidarności. Jestem tłumaczem technicznym NOT, uczyłam języka niemieckiego w średnich szkołach artystycznych (egzamin w Instytucie Goethego) i przedmiotów zawodowych (Studium Pedagogiczne). Od 1994 r. na emeryturze.


Pisaniem zajęłam się właściwie jako emerytka. Jako członek SAP o. Gdańsk zredagowałam ok. 50 biuletynów Oddziału. Wydałam (kserograficznie w Wydawnictwie POMORSSAP) 4 tomiki wierszy, sagę rodzinną, opowieść dokumentalną o starogardzkim gimnazjum i tłumaczenie 10 polskich kolęd na niemiecki. W sierpniu 2015r. pani redaktor z Radia Gdańsk - Małgorzata Żerwe przeprowadziła ze mną wywiad, który zaowocował mającym duże wzięcie reportażem radiowym -„Sagą pani Róży”.SOPOT
1 komentarz
logo-01.png
bottom of page