top of page

Jażdżewska-Baranowska Krystyna


Zdolności plastyczne ujawniałam już w szkole podstawowej. Pracując w resorcie kultury w Elblągu, w 1979 r. rozpoczęłam studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). W 1994 r. uzyskałam status twórcy plastyka nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W 1996 ukończyłam 2-letnią naukę malarstwa i rysunku pod kierunkiem prof. Bogdany Łajming i prof. Włodzimierza Łajminga w Stowarzyszeniu Nadbałtyckich Plastyków w Gdańsku. W 1987 r zamieszkałam w Gdyni. Morze mnie wówczas zauroczyło i zaczęłam malować obrazy marynistyczne.


Należę do różnych stowarzyszeń plastycznych, m.in.: Stowarzyszenia Nadbałtyckich Plastyków im. Mariana Mokwy w Gdańsku i Stowarzyszenia Marynistów Polskich oddział Poznań. W 2010 r. założyłam Klub Plastyka “Paleta” przy Sztumskim Centrum Kultury, który istnieje do dziś.


Swoje prace prezentowałam na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Uczestniczyłam w kilkudziesięciu plenerach krajowych, a 59 zorganizowałam osobiście.

Większość prac malarskich wykonuję w oleju i suchym pastelu, choć posługuję się również akwarelą. Maluję głównie w plenerze. Moje prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, w urzędach państwowych i ośrodkach wczasowych.POWIAT SZTUMSKI


logo-01.png
bottom of page