top of page

Dola Hanna


W moich pracach odnajdziecie odniesienia do potęgi natury oraz echa dawnych wierzeń przebijających się w naszym folklorze i ludowych tradycjach. Moja twórczość ma na celu pobudzić i zachęcić was do poszukiwań. Odkrywania korzeni w tajemniczym świecie zapmnianej kultury i rodzimych wierzeń.


Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak odległe są źródła występujących na Pomorzu tradycji. Wystarczy wspomnieć chociażby o popularnym na naszych ziemiach Gwiazdorze. Jego wygląd i atrybuty są echem wierzeń sprzed tysiąca lat. Pokazałam to w swojej interpretacji tej postaci, którą przygotowałam dla Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu.


Moim największym osiągnięciem jest udział w wystawie pt. „Sztukosłowiańskość” w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Jest to wyjątkowa wystawa skupiająca polskich artystów i prace poświęcone mitologii i wierzeniom słowiańskim na przestrzeni wieków.


Pragnę zarazić słowiańszczyzną jak największa liczbę ludzi, gdyż nasz dawna kultura, wierzenia i pradawni bogowie są fascynującym tematem. Moim wielkim marzeniem jest, aby zwiększyć świadomość naszych korzeni, wpływu tradycji ludowych i czerpać z ich mądrości pełnymi garściami. Słowiańszczyzna jest pasjonująca i warta odkrycia.POWIAT STAROGARDZKI


logo-01.png
bottom of page